All for Joomla All for Webmasters

Oya Akman / Oya Design

Cam benim en sevdiğim, işlenişi itibariyle de en büyüleyici malzemedir.Bu haftasonu yine Paşabahçe’nin raflarının önünde baya bir vakit geçirdim.Cam çay kaşıklarını sepete atıp Zeynep Keyman’ın şişelerini Paşabahçe’ye özel yaptırdığı kolonyalarından denedim ve bayıldım.Büyükada/mimoza, Karadeniz/çay, Alaçatı/lavanta, incir, iğde, gibi çeşitleriyle muhteşem kolonyalar yapmışlar.Mutlaka denemelisiniz.Neyse konumuza geri dönelim…

Dr.Oya Akman için ”cam sihirbazı” desem hiç abartmış olmam. Endüstri ürünleri tasarımcısı olan sanatçı sektörde 30 yılı aşkın süredir birçok tasarım ödülünü toplamış.Ben özellikle Fransa’da APCI(Agence Pour la Promotion de la Creation Industrielle) tarafından verilen “Observeur Awards 2009” ödüllü ürününden bahsetmek istiyorum.

”Beyaz” adını verdiği bu ayaklı bardak, yüksek kalite porselenden üretilmiş. Alt kısmındaki boşluğa bir peçete veya not iliştirmeniz mümkün.Bardağı ters çevirdiğinizde de mumluk olarak kullanabiliyorsunuz.Ürünün bir diğer ve önemli özelliği ise çevreye duyarlı oluşu.Nasıl derseniz, bildiğiniz üzere porselenler genellikle iki kez pişirilir.Ama bu ürün bir kez pişirilerek enerji tasarrufu sağlıyor.Özelliği ise içinin sırlı, dışının sırsız oluşu imiş.Bu kadar ödüllerle bezeli bir kariyerin sahibi Akman, bu ürünle aldığı ödül için “Ürünüme çok güveniyordum ama 10 kişilik küçücük bir atölyede ürettirdiğim bu bardakların dünya devlerine meydan okuyarak ödül kazanması yine de beni çok şaşırttı”demiş.

Oya Akman’ın portfolyosuna baktığımda en çok cam ve bardak üzerine yoğunlaştığını görüyorum.Zaten verdiği bir röportajda da bunu açıkça ifade etmiş : ”Düşünün günde kaç kez su veya herhangi bir içki içiyorsunuz? Kaç kez cam bardağı elinize alıyorsunuz? Günlük hayatta en yakın olduğunuz ürünlerden biri değilmi ? Görsel, tatsal, duyusal paylaşımlarınız var. Elinize aldığınız bardağı tutuşunuz, elinizin her hareketinde içkinin yansımaları, keyfinizi etkiliyor. Tasarımlarımda bunlara önem veriyorum”
Şimdi eminim bu ürünleri nerden satın alabileceğinizi merak ediyorsunuzdur benim gibi.Kendisine bu konu ve hayranlığımı dile getirdiğim bir mail attım.Cevabından bir kesit :

NUXX Istinye Park ve IKSV Tasarim dukkaninda satiliyorlar..ama hepsi
degil..Messenger ,Elim cocktail,Boncuk, Halka,Bubble var sadece..
porselen whisky bardaklari henuz oralarda yok..

8 Yorum

 • Meral Erdoğan

  7 Mayıs 2010 at 20:47

  elim cocktail'e bayildim özgecim 🙂

  bu arada cok alakasiz ama cam deyince aklima geldi, dice kayek Uludag Premium icin cam sise tasarimi yapmis nasil buldunuz? renk tam olarak sky vodka laciverti :))

  Cevapla
 • burçak yıldırım

  7 Mayıs 2010 at 21:03

  o şişenin tasarımı ilk yapılırken, uludağ gazozun sahibi ömer kızıl konferans vermişti, tasarımı dice kayek yapacak diye çok heyecanlıydı. ben de duyunca şaşırdım, ne güzel dedim.

  sonra şişeler çıktı, o da şu benim projenin ödül töreninde tekrar konuşma yaptı ve gazozları dağıttı, açıkçası 'vay anasııı' diyemedim 🙂 sonra ali sabancı çıktı sahneye, tebrik etti dice kayek'e tasarlatılmış, bayıldım filan dedi. diğer bütün iş adamlarının iltifatları uçuştu.

  zaten uludağ bu tasarımı a plus için tasarlatmışsa ve a plus sadece tasarımcı dice kayek olduğu için bile beğeniyorsa, demek ki hedef tutmuş.

  daha iyi bir tasarım olsaymış, a plus coşarmış demek ki. 🙂

  (bugün o kadar gevezeyim ki, anlatamam, karşılıklı olsak da uzun uzun konuşsak ya meralcim 🙁 )

  Cevapla
 • Meral Erdoğan

  8 Mayıs 2010 at 09:45

  a plus ne dusunur pek fikrim yok ama biri suan elimde ve boynu biraz kisa olmus olsa bira icin hos olabilirmis dedim 🙂 bir gazoz icin ı ıh!

  burcakcim o gun gelene kadar geveze kal mumkunse. ben de sen konus hic susma istiyorum *-*

  Cevapla

Bir cevap yazın